[HyperLink3] [HyperLink3] [HyperLink3] [HyperLink3]
خانه  
جمعه، 16 خرداد 1399
الجمعة, 14 10 1441
Friday, 5 جوان 2020
کاربران آنلاین : 4
کل کاربران : 1
بازدید امروز : 72
بازدید دیروز : 87
کل بازدید : 136293
آخرین بروزرسانی : 26/05/1397
ساختار سازماني توليد 

 

بخش‌هاي مختلف شرکت راه فدک قطعه عبارتند از:

    توليد

o       برش 

o       پرس

o       مونتاژ

o       پوشش‌دهي و رنگ‌

    تضمين کيفيت

           o    کنترل کیفیت  

           o    آزمایشگاه

           o    پنل گیج

     فنی و مهندسي

    فناوري اطلاعات

  لجستیک

 


 

  سالن  برشکاري:
فرآيند توليد از سالن برشکاري آغاز مي‌گردد. پس از انتقال رول ورق از انبار به وسيله ليفتراک، برش و اندازه‌بندي ورق توسط دستگاه رول‌بر يا کويل بازکن و گيوتين انجام می¬شود.

 سالن پرس:
پس از مرحله برشکاري، ورق‌ها به سالن پرس حمل گرديده و توسط قالب‌هاي فرم و پرس به شکل موردنظر فرم‌دهي مي‌شوند و سپس در عمليات تريمينگ توسط قالب برش و پرس، لبه‌هاي اضافي قطعه فرم يافته از آن بريده و جدا مي‌شود.
پرس‌هاي موجود در دو دسته قابل جداسازي مي‌باشند:
1. پرس‌هاي دروازه‌اي هيدروليک داراي تناژ 250 تا 1500 تن که براي عمليات فرم‌دهي استفاده مي‌شوند.
2. پرس‌هاي مکانيکي ضربه‌اي که تناژ آنها از 250 تا 815 تن مي‌باشد. از اين‌گونه پرس‌ها جهت پانچ و دوربري قطعات فرم‌دهي شده استفاده مي‌گردد.
براي توليد قطعات کلاس G1 و G2، خط پرس شامل يک پرس فرم‌دهي هيدروليک با تناژ بالا و 4 پرس ضربه‌اي عمليات تکميلي بعد از آن مي‌باشد.
نصب و تنظيم قالب بر روي پرس، يکي از فرآيندهاي حساس و کاملاً حرفه‌اي و تجربي است که اين کار براي سنگين‌ترين قالب‌ها و پيچيده‌ترين آنها ضمن رعايت کليه نکات ايمني در کم‌تر از پانزده دقيقه صورت مي‌پذيرد و اين بيانگر درجه انعطاف‌پذيري سيستم توليد از محصولي به محصول ديگر است.

  انبار قالب:
 قالب از مهم‌ترين اجزاء سيستم توليد قطعات پرسي مي‌باشد که داراي ارزش مالي و اعتباري براي شرکت توليدي است. در اختيار داشتن قالب به معني در انحصار داشتن توليد است و در اين راستا، شرکت راه فدک قطعه، ضمن تدابير لازم براي طراحي و ساخت قالب‌هاي موردنياز توليد قطعات بدنه و قطعات مکانيزم‌هاي خودرو, داراي بخش تعمير و نگهداري منسجمي جهت رفع نيازهاي سرويس و تعميرات قالب‌ها مي‌باشد تا همواره آنها را در بهترين شرايط کارکرد نگه دارد. هر دست قالب بعد از توليد تيراژ مشخصي از خط توليد خارج شده و به سالن انبار و تعمير و نگهداري قالب مي‌رود و پس از شستشوي کلي، اجزاء قالب از يکديگر جدا شده و شستشوي اجزاء نيز صورت مي‌پذيرد. سپس کليه اجزاء قالب از نظر سلامت و سايش مورد بررس قرار مي‌گيرند و تعميرات لازم روي قطعات فرسايش يا آسيب‌ديده صورت مي‌پذيرد. کليه فعاليت‌هاي بخش تعمير و نگهداري قالب‌ها براساس استاندارد ISO مي‌باشد.
به منظور جلوگيري از وقفه در توليد و نيز به لحاظ کنترل کيفيت عملکرد قالب, يک دستگاه پرس دقيق در بخش تجهيزات قالب وجود دارد که پس از تحويل‌گيري قالب‌هاي نو يا سرويس و يا تعمير قالب‌هاي موجود, اين قالب‌ها روي پرس دقيق سوار شده و توليدات محدودي را آغاز مي‌نمايند. واضح است که در صورت وجود نقص در محصول يقيناً ايراد در قالب است که بايد رفع گردد و پس از رسيدن به محصول بدون نقص, قالب از پرس دقيق دمونتاژ شده و وارد خط توليد سوار بر پرس خط توليد مي‌شود.

 سالن مونتاژ قطعات:
بعد از عمليات پرس‌کاري قطعات، فرآيند بعدي مونتاژ اين قطعات به وسيله تجهيزات ويژه‌اي مانند گان‌هاي جوش نقطه‌ای, ايکس تاپ و سي تاپ و همين‌طور جيگ‌ها و فيکسچرهاي مونتاژي است.

 واحد پنل گيج:
در اين واحد، کنترل کيفي قطعات پرسی توسط ابزاري به نام پنل گيج که داراي دقت‌هاي دهم و صدم ميلي‌متر مي‌باشد، با به¬کارگيری ابزارهايي به نام تيپر گيج و دايال گيج انجام مي‌شود. البته شرکت راه فدک قطعه به جهت اين که اين قطعات را از لحاظ ظاهر و فلش‌نس کنترل نمايد، اقدام به خريد سه بدنه خودرو پژو 405، پژو 206 و سمند نموده است که بعد از تأييد قطعات توسط پنل گيج، به صورت تصادفي تعدادي از اين قطعات انتخاب و بر روي اين بدنه خودروها نصب مي‌شوند و ميزان شکاف‌هاي بين قطعات و هم‌سطح بودن آنها کنترل ميگردد.

 سالن عمليات آسترزني و پوشش سطحي:
دو خط آسترزني و پوشش سطحي در شرکت راه فدک قطعه، در حال راه‌اندازي مي‌باشند. اين دو خط از کشور آلمان خريداري شده‌اند. واحد چربی¬گيری و زنگ¬زدايی اين  خطوط در نوع خود بسيار مدرن است. در يکي از اين خطوط به روش الکتروفوريز، آستر بر روي قطعات بدنه خودرو به مدرن‌ترين روش با کيفيت خودروسازهاي معتبر مانند بنز و بي‌ام‌و ايجاد مي‌شود و سپس درون کوره, آستر پخته مي‌شود. در خط دوم با روش الکتروشيميايي، گالوانيزاسيون فلز روي يا کرم روي قطعات توليدي مکانيزم‌هاي خودرو انجام مي‌شود. اين خطوط قادرند به صورت پيوسته عمليات سطحي را در سه شيفت کاري انجام دهند و قابليت پاسخ‌دهي به نيازهاي افزايش توليد آتي را دارند.

 انبار محصول:
بسته‌بندي فني قطعات توليدي، ضامن حفظ سلامت آنها تا رسيدن به مصرف کننده است. در انبار محصول، قطعات در کارتن‌هاي ضربه‌گير و حفاظي مطمئن به صورت شکيل بسته‌بندي و به صورت منظم ذخيره مي‌شوند تا ضمن سهولت حمل و نقل، از آسيب به آنها پرهيز شود.

 بخش هواي فشرده:
بخش هواي فشرده، داراي کمپرسور قدرتمندي است که هواي لازم را با فشار و دبي موردنظر تأمين مي‌نمايد. اين هوا بايد عاري از گرد و خاک و رطوبت باشد تا از آسيب به تجهيزات استفاده کننده هوا جلوگيري شود. براي تأمين چنين هوايي، سيستم مولد هواي فشرده مجهز به PLC براي تنظيمات کيفيت هواي خروجي مي‌باشد.

 

 آزمايشگاه:
آزمايشگاه شرکت راه فدک قطعه، مسؤوليت کنترل کيفيت کليه مواد اوليه ورودي به کارخانه اعم از ورق فولادي تا روغن‌هاي مصرفي و نيز مواد شيميايي مورد مصرف در خطوط شستشوي قطعات و خطوط آستری و گالوانيزاسيون و همچنين کنترل کيفيت محصولات خروجي از لحاظ ظاهر و چسبندگي و دوام آستري و رنگ روي قطعات را به عهده دارد.

 تصفيه‌خانه آب آشاميدني:
اين مجموعه در قسمت فوقاني واحد هواي فشرده بنا گرديده است و علت وجودي آن، تمهيدات لازم براي بهداشت آب آشاميدني و همين‌طور کيفيت آب خطوط شستشو و آماده‌سازي سطح قطعات در واحدهای پوشش مي‌باشد. فرآيند تبديل آب چاه به آب آشاميدني، توسط فيلترهاي شني، ديسکي، کربني و فيلترهاي اليافي پنج ميکروني و ممبران انجام مي‌شود و در نهايت يک مرحله کلرزني وجود دارد. البته قابل توجه است که واحد ايمني و بهداشت مجموعه با تعاملاتي که با سازمان بهداشت دارد، هر چند وقت يک بار از اين آب توليد شده، نمونه‌گيري جهت آزمايش‌هاي فيزيکي، بيولوژيکي و شيميايي مي‌نمايد.

 تصيفه‌خانه پساب‌ها:
براي جلوگيري از آسيب به محيط زيست، اين واحد با سرمايه‌گذاري زيادي در شرکت راه فدک قطعه راه‌اندازي گرديده است. کار اين واحد، مربوط به تصفيه پساب‌هاي انساني و تصفيه پساب‌هاي صنعتي است. پس از ورود پساب‌ها به تصفيه‌خانه، توسط سيستم تصفيه لجن فعال به صورت بيولوژيکي و با بکارگيري باکتري‌هاي هوازي، عمل تصفيه صورت مي‌پذيرد. بخش‌هاي تصفيه‌خانه شامل استخر هوادهي، استخر ته‌نشينی و استخر کلرزنی مي‌باشند. در بخش آخر، لجن‌هاي توليد شده از مايع فاضلاب جدا شده و پس از هضم توسط باکتري‌هاي غير هوازي تجزيه گرديده و تصفيه مي‌شود. مايعات فاضلاب پس از جداسازي لجن، قابل دور ريختن به رودخانه يا چاه مي‌باشند.
علاوه بر تصفيه‌خانه عمومي فوق، شرکت راه فدک قطعه اقدام به خريد تصفيه‌خانه بسيار مدرني از کشور آلمان نموده است که قادر است ضمن خنثي‌سازي تمام مواد اسيدي و بازي پسماند خطوط پوشش¬دهی، مواد معلق در پساب خطوط رنگ را از آنها جدا نموده و به صورت قطعات جامد فشرده و بسته‌بندي نمايد و آب جدا شده از پساب را مجدداً به خطوط رنگ برگردانده و مورد استفاده قرار دهد.
 

 


 
صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی
تعداد بازدید : 3382 تاریخ آخرین بروزرسانی : پنجشنبه، 1 بهمن 1388